Hogyan tudod gondtalanul, sokkal kisebb sztresszel megúszni tranzitrészre való bejutást.
Néhány tipp a részünkről, hogy tudsz kényelmesebben, gyorsabban és könnyebben átjutni az ellenőrzéseken, beléptetésen.
Legfontosabb: mindenképp 2 órával az indulás előtt légy a bejáratban. Ha teheted, akkor érkezz ki korábban, de adj magadnak minimum 2 órát ahhoz, hogy mindent elintézz a géphez vezető kapu zárása előtt.
A kézi poggyász már otthon érdekes, így azzal kezdenénk.
Bár ennek ellenőrzése csak közvetlenül a gépre feljutás előtti lépés lesz; de mivel ez már otthon, vagy a boltban a vásárlásnál eldől, így ezt vesszük a legelső lépésnek. Olvass a jegyed alapján utána, hogy milyen dimenziókkal rendelkezhet a kézipoggyászod. A légitársaságod honlapján megtalálod az erre vonatkozó szabályokat. Ez azért fontos, hogy ne érjen meglepetés felszállás előtt! 50-90 euró körül mozoghat a pótdíja, ha nem a megfelelő mérettel érkezel. Így ez az összeg is jelentősen megemelheti a jegyednek, így az utazásodnak az árát.
(Itt sajnos teljesen mindegy, hogy mi minek mértük, és milyen méretűnek gondoljuk a táskát. A bejárat közelében el vannak helyezve a szolgáltatóknak a mércéje, és ha ott nem megy át a táska, akkor fizetni kell.
Többeknek jó a szemük az ilyenre!
Illetve lehetséges, hogy a próbára pont minket választanak. Érdemes megfontoltan kezelni már vásárláskor ezeket a meghatározott adatokat, és nem a boltosra hallgatni.)
Második legfontosabb a személyes iratok rendezése.
Mivel ez is még otthoni tevékenység, így érdemes erre is sokkal előbb gondolni.
Milyen okmányokkal kell rendelkezni?
Ezt Magyarország Konzulátusi oldalán találod meg. A keresőbe a célországot begépelve kapjuk meg a választ erre.
Az érvényeségi időkről szintén a Konzulátus hivatalos oldalán tájékozódhatsz. Érdemes ezt megtenni, mivel minden ország, nem csak belépés/kilépéskor figyelni a lejárati dátumok jelenlegi érvényességét, hanem hazaérkezés után még érvényesnek kell maradni bizonyos ideig annak. (Törökország: kilépéstől számított 6 hónapig még érvényesnek kell maradni az okmánynak, amivel belépünk.)
Mivel a jegyvásárláson már túl vagyunk, így a becsekkolás várat még magára. Ezt érdemes a légitársaság applikációjában 1-2 nappal (rendszer meghatározza!) az utazás előtt elvégezni. Több reptéren is külön díjat kérhetnek el, ha ott szeretnénk. Azok, akik helyjegy nélkül vásárolták meg a repjegyeket, ők legkésőbb ekkor tudják meg, hová ülhetnek majd le. Az ekkor kapott QR-kód a belépéseket könnyíti meg.
A belépést több más dolog is könnyíti!
A QR-kóddal kapuk nyílnak meg előttünk. Viszont a táska tartalma miatt is lehet gyorsabb, egyszerűbb a bejutásunk a tranzit térbe. Ha viszünk magunkkal gélt, folyadékot, azt érdemes kipakolni a scannelés és detektoros kapu előtt. (100ml több nem lehet egyben. Az csak a feladott csomagban lehet.) Amennyiben van nálunk műszaki cikk (és már miért is ne lenne a mai világban legalább egy nálunk!?) telefon, tablet, laptop, tőltők ezekhez, powerbank, Nintendo (unaloműzőnek) vagy bármi más hasonló, azt is érdemes kivenni, és külön tálcába elhelyezni. Álltalában a személyzet erre felhívja a figyelmet, de nem lehetünk biztosak abban, hogy meg is értjük, amit mond. (zaj, mások is beszélnek, idegen nyelv…) Minden fém dolog, még a szemüvegünket is érdemes ebbe a tálcába helyezni, ha le tudjuk venni magunkról. Ellenkező esetben az orvosi papírnak mindenképp kéznél kell lennie!Ha a személyzet kéri, akkor a cipőnket is le kell venni, és újból átmenni a kapun. Erre is érdemes készülni úgy, hogy kényelmes, gyorsan a lábra le/fel kerülő lábbelit választunk.
Ha ezen túl vagyunk, léphetünk a vámmentes területre.
Itt sok repülőtéren találhatunk DuttyFree üzletet. De mindenhol van pihenőhely, székek, padok, és vendéglátó egységek is előfordulnak.
A kijelzők folyamatosan tájékoztatnak minket az induló járatokról, mikor és melyik kapun lehet majd feljutni rá. Érdemes az applikációban is követni a kijelölt kaput, és lassan azt megközelíteni.
Bár minden esetben egy órával korábban kiírják, melyik kapu lesz számunkra a jó, de jobb a biztonság!…így nem lesz szükséges végig sietni az egész repteret. Az applikációkban rendszerint előbb érhető el ez az információ!
Itt már csak a kapunyitást kell megvárnunk. És az első lépésben megírt részt itt ellenőrizhetik, ezért is fontos, hogy pontosan tudjuk, nekünk mekkora méretekkel lehet a kézipoggyászt felvinnünk.A géphez kiszállító busz valahol a fedélzeti ajtók közelében fog megállni. Javaslat: ellenőrizzük le, hová szól a jegyünk, és úgy válaszuk ki az első vagy a gép farán lévő ajtót.
Jó utat kívánunk Nektek, és kellemes kikapcsolódást.